Eksperts: Influenceri Latvijā nesaredz pietiekami lielu MI risku, lai aizsargātu savu saturu

Eksperts: Influenceri Latvijā nesaredz pietiekami lielu MI risku, lai aizsargātu savu saturu

Pēc aģentūras “Womstar” vadītāja Toma Brieža teiktā, izmantot MI palīdzību ikdienā var visi – uzņēmumi, satura veidotāji, aģentūras, kā arī cilvēki, kuri vienkārši vēlas sev atvieglot ikdienu. MI nenoliedzami sniedz daudz un dažādas priekšrocības, tomēr jau šobrīd ievērojam, ka šo rīku izmanto arī krāpnieki.

MI radītie riski

Latvijas influenceri

Veicot aptauju Latvijas satura veidotāju vidū, tika noskaidrots, ka aptaujātie saskata risku tajā, cik ātri attīstās MI. Uz jautājumu, vai satura veidotāji paši izmanto MI rīkus, vienotas atbildes nebija, bet tie, kas ir izmantojuši, norādīja, ka saturs paliek bezpersoniskāks. Citi aptaujātie atbildēja: “Izmantoju MI, lai ģenerētu satura idejas, taču tas neattaisno cerības.” Jautāti par to, vai viņi savu saturu aizsargā, piemēram, ar ūdenszīmēm (watermarks), influenceri atbildēja vienbalsīgi – “NĒ”, daži no aptaujātajiem atzinās, ka par šādu iespēju nemaz nav iedomājušies vai ka neviens tāpat neizmantos viņu saturu/balsi/identitāti, jo pasaules mērogā viņu sekotāju skaits nav tik liels.

Kā pasargāt savu saturu

Pastāv iespējas sevi pasargāt no MI radītajiem riskiem, piemēram, no attēlu, video un audio nelikumīgas iegūšanas un izmantošanas. Mūsuprāt, ļoti svarīgi ir informēt savus sekotājus un pārējos cilvēkus par to, ka ne viss internetā atrodamais ir patiesība – balss, attēli un arī video var būt safabricēti. Aizsargāt savu balsi pret klonēšanu var būt sarežģīti, taču ir dažas lietas, ko satura veidotāji var darīt, lai samazinātu risku. Savos audio ierakstos iestrādāt audio ūdenszīmes, kuras MI rīkiem būtu grūti atdarināt. Noteikti izmantot uzticamas un drošas platformas, kur balss ieraksti tiek augšupielādēti. Tāpat arī uz foto un video materiāliem izvietot neredzamās ūdenszīmes un vienmēr atzīmēt sevis izveidotos darbus.

Pastāv iespējas sevi pasargāt no MI radītajiem riskiem, piemēram, no attēlu, video un audio nelikumīgas iegūšanas un izmantošanas. Mūsuprāt, ļoti svarīgi ir informēt savus sekotājus un pārējos cilvēkus par to, ka ne viss internetā atrodamais ir patiesība – balss, attēli un arī video var būt safabricēti. Aizsargāt savu balsi pret klonēšanu var būt sarežģīti, taču ir dažas lietas, ko satura veidotāji var darīt, lai samazinātu risku. 

1. Savos audio ierakstos iestrādāt audio ūdenszīmes, kuras MI rīkiem būtu grūti atdarināt. 

2. Noteikti izmantot uzticamas un drošas platformas, kur balss ieraksti tiek augšupielādēti. 

3. Tāpat arī uz foto un video materiāliem izvietot neredzamās ūdenszīmes un vienmēr atzīmēt sevis izveidotos darbus.

Pastāv arī MI pozitīvā puse